Kronik Prostatit

Kronik prostatit, erkeklerde, cinsel hayatın aktif hale gelmesiyle birlikte görülmeye başlar. 20’li yaşlardan 40-50’li yaşlara kadar erkeklerin yaklaşık yüzde 5’inde bu rahatsızlık görülür. 50 yaşın üstündeki erkeklerde de en sık rastlanan üçüncü hastalıktır. Kronik prostatit , idrar yaparken yanma ve sık idrar ihtiyacı gibi yakınmaların yanı sıra, genital bölge ağrılarına da neden olur.

Kronik prostatit , bulaşıcı değildir, ancak kesin tedavisi çok zor olan ve yıllarca devam edebilen bir hastalıktır.

Kronik prostatit, hastalarda sıklıkla psikolojik sorunlara yol açar. Bu nedenle cinsel hayatı da olumsuz yönde etkiler. Kronik prostatiti olan erkeklerin genital bölgelerinde ağrı duyuyor olmaları bu kişilerde iktidarsızlık endişesine de yol açabilmektedir.

Kronik Prostatit’in belirtileri nelerdir?

Stres ve psikolojik gerginlik içinde olan insanlarda idrarı tutan kasın çokça kasılması bu hastalığa yakalanma ihtimalini yükseltir. Bununla birlikte uzun yıllar bisiklet ve motosiklet kullanma, sürekli oturarak çalışan bir meslek grubunda olma (uzun yol şöförlüğü vs.) yine bu hastalığın gelişiminde etkili olabilir. Sık idrara çıkma İdrar yaparken hafif ağrı ve güçlük Erken boşalma Ani sıkışma hissi Rektum veya bel bölgesinde hafif ağrı Koitus (ilişki) sırasında rektum ile penis arasında batıcı bir ağrı Sırtın alt kısmı veya cinsel bölgede ağrı Azalmış idrar akımı Hafif ateş Ereksiyonun zayıflaması Cinsel isteğin azalması Ağrılı boşalma Semende kan görülmesi Kas ağrıları

Kronik Prostatit te ESWT tedavisi

Oldukça etkili olduğu görülen bu yöntemle şok dalgalarının oluşturduğu mikrotravmalar sonucu prostat içinde büyüme faktörlerinin salınımı artar, kök hücreleri aktive edilerek prostatit nedeniyle bozulmuş doku hasarı düzeltilir. Prostata düşük şok dalga tedavisi etkili ve kısa sürede uygulanmaktadır. 15 dakika civarında süren seanslar halinde uygulanır. Anestezi gerektirmez. Hiçbir yan etkisi yoktur.