COVID 19 SERTLEŞME SORUNUNA YOL AÇAR MI?

COVID 19 SERTLEŞME SORUNUNA YOL AÇAR MI?

Yapılan bir çalışma,  virüsün, erkek cinsel ve üreme sağlığı üzerindeki etkilerine ışık tutuyor. Çalışma Covid-19 un, sertleşme problemine neden olan üç temel noktasına dikkat çekiyor.

  1. Vasküler etkiler (Damarsal etkiler) : Sertleşme işlevi kalp hastalığının bir göstergesidir, bu nedenle vasküler sistem ile üreme sisteminin birbirine bağlı olduğunu biliyoruz. Ayrıca COVID-19’un vücutta, özellikle kalp ve çevresindeki kaslarda hiperinflamasyona neden olabileceği bilinmekte. Virüsün neden olduğu yeni veya kötüleşen bir vasküler durumun bir sonucu olarak penise kan akışı engellenebilir veya daralabilir.
  2. Psikolojik etki: Cinsel aktivite, akıl sağlığı ile yakından ilişkilidir. Virüs ve salgının neden olduğu stres, anksiyete ve depresyon, cinsel işlev bozukluğu ve kötü ruh hali ile bağlantılı olabilir.
  3. Genel sağlık bozulması. Sertleşme problemi, tipik olarak altta yatan bir sorunun belirtisidir. Sağlığı kötü olan erkekler, Sertleşme sorunu geliştirme ve ayrıca COVID-19’a şiddetli reaksiyon gösterme konusunda daha büyük risk altındadır. Virüs çok sayıda sağlık sorununa neden olabileceğinden, sağlığın genel olarak kötü olması, hem ereksiyon hem de diğer komplikasyonlar için endişe kaynağıdır.

Yapılan araştırmada tespit edilen bir başka endişe nedeni, COVID-19 enfeksiyonunun ardından ortaya çıkabilecek potansiyel testis hasarıdır. Hasar kalıcı mı, geçici mi, doğurganlığı etkiliyor mu? Kesin bir şey söylemek için henüz çok erken.

Hastaların yaşı da, hem Sertleşme problemi, hem de ciddi bir COVID-19 vakası geliştirmek için bir risk faktörü olduğundan, dikkate alınması gereken önemli bir husustur.

Aşağıdaki grafikte Covid 19 un erkek üremesinde meydana getirebileceği hasarlar görülmektedir.

COVID19, erkek cinselliği ve üreme problemleri